Україна найближчим часом може розширити список санкційних товарів із РФ

12.02.2019 | 12:56

Інтерфакс-Україна - Україна найближчим часом може розширити список заборонених товарів із Російської Федерації, представники українських компаній, що потрапили під санкції, домагатимуться запровадження заборони на ввезення аналогічних товарів в Україну для розширення внутрішнього ринку, вважає партнер і керівник практики міжнародної торгівлі юридичної фірми "Ілляшев та Партнери" Олена Омельченко.

"Насамперед уряд України може розглядати можливість застосування заборони на ввезення аналогічних товарів із РФ, щоб розширити внутрішній ринок для вітчизняних підприємств", - додала О.Омельченко.

В Україні список таких товарів уповноважений переглядати Кабінет Міністрів, який періодично його розширює. Наприклад, протягом 2018 року список оновлювали тричі.

"Компанії, товари яких потрапили під двосторонню заборону, стоять перед вибором: шукати нові ринки збуту або перебудовувати ланцюжки продажу. Раніше підсанкційні товари могли потрапляти через Білорусь. Цього року акценти з Білорусі зміщуватимуться в ЄС", - зазначає експерт.

На її думку, цього року Росія посилюватиме контроль за додержанням санкційного законодавства, педантичніше відстежуватиме ланцюжок продажу. Проте законодавство обох країн не передбачає спеціальної кримінальної або адміністративної відповідальності за обхід чи невиконання санкцій.

"Зокрема, це дозволяло російським компаніям обходити санкції, що позначається на статистиці торгівлі", - зазначила вона.

За словами О.Омельченко, спектр дії російських санкцій значно ширший. "Україна застосовує заборону лише щодо імпорту товарів з РФ. У свою чергу Росія запроваджує заборону на імпорт товарів походженням з України, товарів, які відправлені з України, товари, які переміщаються через її територію. Тобто, під заборону потрапляють і товари з ЄС, які переміщаються транзитом", - зазначила вона.

Експерт наголосила, що питання транзиту є принциповим, оскільки у березні очікується рішення Світової організації торгівлі (СОТ) у справі "Україна проти Росії в частині обмеження транзиту". Група панелі органу врегулювання спорів СОТ має дійти висновку, чи було порушенням із боку РФ обмеження транзиту, застосоване в 2015 році.

"Процес розгляду цього спору, безумовно, конфіденційний. Проте, аналізуючи практику останніх справ у СОТ, ми можемо припустити, що РФ захищатиметься, посилаючись на винятки, пов'язані з національною безпекою. Це означає, що орган врегулювання спорів може визнати, що свободу транзиту було порушено, але РФ мала право застосувати такі обмеження як виняток. Якщо таке рішення буде ухвалено, то ситуація з транзитом буде легалізована і може посилитися", - прокоментувала О.Омельченко.

Другие новости раздела

Последние новости