Світові ціни на карбамід падають, а попит зростає

14.12.2018

(ІнфоіндустріяОгляд світового ринку азотних добрив станом на кінець листопада 2018 р., спеціально для Agro.FM. 

Світовий ринок азотних добрив давно не бачив таких обсягів закупівлі карбаміду, як у листопаді цього року. Індія через тендер компанії ММТС закупила 1,8 млн тон добрива. Останній раз подібний обсяг індійці придбали у вересні 2017 року.  Звертаю увагу, що доставка має відбутися до 7 січня.

Але велике замовлення, основні частки якого між собою поділили виробники країн Перської затоки, Північної Африки, Китаю, і навіть щось дісталось Росії, то ж це замовлення показало більш слабкі котирування, ніж у виставлених пропозиціях на індійський тендер жовтня. Нові ціни коливаються в діапазоні 334-340 доларів за тону. І це не все, світові котирування не стабілізувались, а почали знижуватись. Наприклад, за останній тиждень на Балтиці ціна гранульованого карбаміду знизилась принаймні на 7-10 доларів і зараз на споті складає приблизно 290 долл. США/т, FOB. У Північній Африці основні продажі карбаміду вже проводились на кілька доларів нижче індійських цін, що вважались до того нижчою планкою.

Але ж одночасне зникнення з ринку майже двох мільйонів тон добрива повинно навіть призвести до легкого дефіциту?! Чому падають ціни?

А що ще відбувається у світі, — чи є попит в інших регіонах? Так, є. Надзвичайно потужним покупцем завжди виступає Бразилія. І там зараз існує непоганий попит. Треба сказати, що останнім тижнем у цій країні імпортерам достатньо важко знаходити спільну мову з покупцями. Кожного разу покупці вимагають знижок. Так відбувалось більше місяця. Певний час, імпортери тримались, особливо маючи на руках карбамід, придбаний на піку ціни, але вже два тижні погоджуються з умовами покупців, за що отримують за сотню тисяч тон продажі. Працююча Бразилія плюс Індія – це дуже сильно.

Крім того найближчим часом мають відбутися тендери середнього масштабу в країнах Азії – Пакистані і Бангладеш. Достатньо помітні закупівлі хвилями проводить наразі Туреччина, — один з найбільших покупців нашого регіону. Влада Індії розглядає необхідність виходити на зовнішній ринок вже у січні.

У цьому світлі ще більшим є питання, чому знижуються світові ціни. Давайте згадаємо терміни постачання мегаобсягів в Індію. Січень 2019 року. Трейдери навряд чи на момент подання пропозицій мали всі ці мільйони тон законтрактованих виключно під Індію. Їх часто ще треба придбати, а ціна в Індії вже зафіксована. То ж чим нижчими будуть ціни на закупці в регіоні виробництва, тим більший прибуток трейдера. У цьому їм «допомагають» непоступливі покупці, що певно зацікавлені у зниженні. Ще допомагає затоварка у Росії, де чимало обсягів залишилось незаконтрактованими – вже майже у канун новорічних свят.

Скільки триватиме зниження, залежить від світового попиту у січні. Скоріше за все посилення котирувань очікувати не треба ще довго.

На ринку аміаку також «ведмежі» настрої. Yara і Mosaic погодили зниження ціни на 30 доларів, до рівня 325 доларів за тону, CFR, Тампа, чим дали старт довгоочікуваному тренду вниз. В багатьох країнах виробниках аміак пропонується у наявності. В США сезон прямого внесення аміаку зірваний. Аграрії констатують, що сезон був чи не найгірший за весь час їх роботи. Законтрактовані обсяги не вибрані с заводів, тож виробники міркують чи повертати гроші, чи зберігати до весни і виставити покупцям рахунок за зберігання. Але у будь-якому разі фізична кількість залишається і тільки зростає, а США і основні їх постачальники, зокрема, Тринідад, вийдуть на експортний ринок.

Додатковий тиск на аміак буде створювати знецінення фосфорних добрив у міжсезоння і переорієнтування Марокко і Тунісу на випуск фосфорної кислоти взамін готовим добривам.

Що стосується селітри, то тут ситуація інша. Товар регіональний, і чим ближче до весни, тим більша потреба в ньому буде у Європі, країнах СНД. Поточні котирування відносно стабільні і знаходяться у межах 180-185 доларів США/т, FOB, Чорне море.

Турецькі постачальники взагалі тримають чорноморську ціну на рівні 215 доларів: якщо не куплять українці, придбають марокканці чи європейці.

Піднялись ціни на селітру у Польщі у обох виробників Grupa Azoty і Anwil. Нітрат амонію коштує там близько 260 євро/т, на умовах СРТ.

Михайло Саницький

Головний аналітик ринків агрохімії ІА «Інфоіндустрія» 

Последние новости